AGH’nin size sunduğu fırsatlar nelerdir?

Daha önceki yazılarımda biraz bahsetmiştim fakat tekrar ele alacak olursak AGH’nin size sunduğu fırsatlar nelerdir?

Herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşama hakkı elde edersiniz.

Avrupa gönüllü hizmeti yapmaya karar verirseniz herhangi bir Avrupa ülkesinde belirli bir süre yaşama hakkı elde edersiniz.

Projeniz boyunca konaklayacağınız yere herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Projeniz boyunca gittiğiniz ülkede kalmanız için size ücretsiz olarak bir yer temin edilir. Projeniz süresince konaklayacağınız yer, projenizi düzenleyen organizasyonun imkanlarına göre bir ev, apart, yurt, otel, hostel ya da bir aile yanı olabilir.  Konaklayacağınız yerin faturaları gittiğiniz projenin organizasyonu tarafından karşılanır ve evin içerisinde insani şartları taşıyacak düzeyde ihtiyacınız olan her şey organizasyonunuz tarafından temin edilir. Kalınacak yer ve birlikte kalacağınız kişi sayısı ise size projeniz öncesinde bildirilir.

Farklı ülkeler ve kültürlerden insanlarla tanışırsınız.

Eğer projenizde sizden başka gönüllüler de var ise, farklı ülkelerden gönüllülerle tanışma ve birlikte yaşama şansını elde edebilirsiniz. Bu da sizin farklı kültürleri daha yakından tanımanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda gittiğiniz ülke ve şehirde birçok insanla iletişim kuracağınız için bulunduğunuz coğrafyayı tanıma, onların kültürleri ile tanışma fırsatı yakalamış olursunuz.

Seçildiğiniz proje ülkesine gidiş ve geliş masraflarınız karşılanır.

Bunun dışında projenizin olduğu ülkede konaklayacağınız yere gidiş ve geliş yol masraflarınız (uçak, otobüs, tren gibi hangi ulaşım aracını kullandıysanız) size yolculuğunuzun ardından geri ödenir ya da yolculuğa çıkmadan önce biletleriniz ev sahibi organizasyonunuz tarafından temin edilir.

Proje ülkenize gidebilmek için vizeye ihtiyacınız var ise vize masraflarınız size geri ödenir.

Eğer seçildiğiniz proje ülkesine gitmek için vizeye ihtiyacınız var ise, vize ve oturma izni masraflarınız da proje ülkenize gittiğinizde size geri ödenir.

Gittiğiniz ülkede hayatınızı idame ettirebilmeniz için size her ay düzenli olarak belirli bir miktarda ödeme yapılır.

Yaşayacağınız ülkede geçinebilmeniz için size her ay düzenli olarak kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için belirli bir miktarda cep harçlığı verilir. Bu cep harçlığının miktarı gittiğiniz ülke ve projeye göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda yaşayacağınız ülke içerisindeki şehir içi ulaşım masraflarınızın karşılanması için size aylık ulaşım bileti (otobüs, tramvay, metro hangi ulaşım araçlarını kullanmanız gerekiyorsa) verilebilir, aylık bir bilet yerine bir bisiklet temin edilebilir ya da ulaşım masraflarınız size geri ödenebilir.

Proje süreniz boyunca yemek ücretiniz karşılanır.

Gittiğiniz ülkede proje süreniz boyunca günlük yemek masrafınız hesaplanır; ya size aylık olarak yemek hizmeti sağlanır ya da yemek ücretiniz size ödenir.

Proje süreniz boyunca tüm sağlık masraflarınız karşılanır.

Proje süreniz boyunca tüm sağlık masraflarınızın karşılanması için size geniş kapsamlı bir genel seyahat sağlık sigortası yaptırılır ve sigorta ücreti proje tarafından karşılanır.

Proje süreniz boyunca size yabancı dil desteği sağlanır.

Tüm bunların dışında proje süresi boyunca size gittiğiniz ülkenin yerel dilini öğrenmeniz için dil kursu desteği sağlanır. Bu dil kursu internet ortamında sağlanmak ile birlikte bazı projelerde organizasyonlar internet ortamındaki kursa ek olarak sizlere dil öğrenmeniz için bir öğretmen temin edebilmektedir. Gittiğiniz ülkenin yerel diline ek olarak bazı projelerde organizasyonlar İngilizce dil desteği de sağlarlar.

Gittiğiniz ülkede size ücretsiz olarak mentor desteği sağlanır.

Gönüllü olarak çalışacağınız ev sahibi organizasyonunuz tarafından size bir mentor atanır. Mentorunuz yaşayacağınız herhangi bir sorununuzu çözmeniz, bulunduğunuz şehri tanımanız ve ihtiyacınız olan her şeye ulaşmanız, genel olarak gittiğiniz ülkeye ve projenize adapte olmanız için size yardımcı olur.

Dezavantajlı ve engelli bireyler için özel ihtiyaç desteği sağlanabilir.

Dezavantajlı ve engelli bireyler özel ihtiyaç durumlarında, projede bahsedilen destekler dışındaki özel ihtiyaçları için ev sahibi kuruluşlarından özel ihtiyaç desteğine başvurmalarını talep edebilirler.

Projenizin sonunda size Youthpass adında bir sertifika verilir.

Projeniz bittiğinde size projeye katıldığınıza dair youthpass adında uluslararası geçerliliği olan ve özgeçmişinize ekleyebileceğiniz, içerisinde projenin size kattığı artıların yazılı olduğu bir sertifika verilir.

Bir cevap yazın