Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne nasıl başvurulur?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne nasıl başvurulur?

AGH’a katılmak için ne yapmamız gerekir nasıl başvurabiliriz?

AGH’a katılmanız için ne yapmanız gerektiğinden önce nelere ihtiyacınız olup olmadığından bahsetmek istiyorum çünkü çoğu insan örneğin öğrenci olmadığı için, bir mesleği olmadığı için ya da yabancı dil bilmediği için bu projelere katılamayacağını düşünerek başvurabileceğinin farkına varamıyor ya da daha hiç denemeden başvurmaktan vazgeçiyor.

Öncelikle AGH’ye katılmak için gerekli şartları sağlıyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Peki nedir bu şartlar ?

 • AGH’ye katılmak için aranan tek şart 17-30 yaş arasında olmaktır. Eğer bu şartı sağlıyorsanız AGH’ye katılabilirsiniz.

AGH’ye katılmak için gerekmeyenler diye bir liste yapacak olursak;

 • Bir yabancı dil bilmeniz gerekmez
 • Herhangi bir mesleğiniz olması gerekmez
 • Öğrenci olmanız gerekmez
 • Herhangi bir sertifikanız olması ya da bir kursa gitmeniz gerekmez
 • Yüklü miktarda bir paranız olmasa da olur

Peki ben bu şartları sağlıyorum, şimdi ne yapmam gerek diyorsanız yapılması gereken şeyleri dört başlıkta toplayabiliriz. Bu dört başlığı ele aldığımızda unutmamamız gereken en önemli şey ise başvurunun biraz çaba ve özen gerektiren bir iş olduğu. Eğer gerekli çaba ve sabrı gösterirseniz, olumlu sonuçlar alabileceğinize inanıyorum.

Başvuru için gerekli olan dört şeye gelecek olursak;

Proje

Öncelikle kendinize çalıştığınız iş, okuduğunuz bölüm ya da ilginizi çeken ve aktif olmak istediğiniz bir konuda ve gitmek istediğiniz ülkelerde düzenlenen projeler bulmalısınız. Peki bu projeleri nasıl bulacağım diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Birçok kuruluş kendi internet sayfalarında ya da instagram, facebook ve twitter sayfaları üzerinden birbirinden farklı projeler paylaşıyor. Ben size ülke ve konuya göre filtreleme yapabileceğiniz www.europeanyouthportal.com adresinden proje aramanızı öneririm. Bunun dışında ise proje paylaşan bazı facebook ve instagram sayfalarını aşağıda ayrıca paylaşacağım.

Gönderici kuruluş

Diyelim ki aradığınız projeyi buldunuz. Daha öncede bahsettiğim gibi bazı projelerde gönderici kuruluş olurken, bazı projelere direk ev sahibi kuruluşun verdiği ilan aracılığı ile başvuruluyor. Bu gibi durumlarda kendinize Türkiye’den bir gönderici kuruluş bulmanız gerekiyor. Lütfen bu gibi durumlarda şimdi nereden gönderici kuruluş bulacağım diye düşünüp projeye katılmaktan vazgeçmeyin. Birçok sivil toplum kuruluşu, dernek, vakıf veya belediye mail veya telefon yoluyla ya da yüz yüze görüşerek gönüllülerin gönderici kuruluşu olmayı kabul ediyor. Sadece size en yakın kuruluşu bulup gönderici kuruluşunuz olması için talepte bulunmalısınız. Facebook üzerinden yukarıda paylaşacağımı söylediğim sayfalarda da bazen gönüllüler gönderici kuruluş aradıklarına dair paylaşımlar yaparak, aradıkları kuruluşlara daha kolay ulaşım sağlayabiliyorlar. Eğer projenizin halihazırda bir gönderici kuruluşu var ise bunları yapmanıza gerek yok.

Avrupa formatında özgeçmiş

Avrupa formatında özgeçmiş sizin beceri ve yeterliliklerinizi öne çıkaran ve aynı zamanda tüm bilgilerinizi bir araya toplayan belgedir. Hazırlamak için ( https://europass.cedefop.europa.eu/editors/tr/cv/compose ) adresinden faydalanabilirsiniz. Site sizi özgeçmişinizin nasıl olması gerektiği konusunda yönlendirir ve size yazabileceğiniz örnek cümleler sunar. Bu siteden faydalanarak Türkçe bir özgeçmişte hazırlayabilirsiniz fakat AGH için kuruluşlar genel olarak İngilizce dilinde özgeçmiş isterler. Sitedeki özgeçmiş formunu Türkçe doldurduğunuzda site sizin yazdıklarınızı otomatik olarak İngilizceye çevirmeyecektir. O yüzden siteye girdiğinizde özgeçmiş hazırlarken dil seçeneğini İngilizce yapmalı ve formu İngilizce doldurmalısınız. Dikkat etmeniz gereken tek şey uzun ve birbiri ile bağlantısı olmayan cümleler kurmaktan kaçınmak. Özgeçmişinizde bugüne kadar çalıştığınız tüm işleri veya okuduğunuz tüm bölümleri yani kısacası tüm hayat hikayenizi anlatmanızı tavsiye etmem. Daha çok proje konunuz ile bağlantılı aldığınız eğitimleri, var ise iş deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi öne çıkaran bir özgeçmiş oluşturmayı denemek yararınıza olacaktır.

Motivasyon mektubu

AGH’ye katılabilmeniz için gerekli olan şeylerden bir diğeri ve bence en önemlisi ise motivasyon mektubu. Motivasyon mektubu bulduğumuz projeye neden katılmak istediğimizi yani adı üstünde projeye olan motivasyonumuzu anlatmamız gereken ve genellikle İngilizce yazılması istenen bir yazı. Gitmek istediğiniz projede kullanmanız gereken İngilizce dışında bir yabancı dil var ise başvuru için bazen o dilde de motivasyon mektubu yazmanız istenebiliyor. Eğer motivasyon mektubu yazmayı planlıyorsanız, motivasyon mektubu yazılırken neler anlatılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak anlattığım yazımdan yararlanabilirsiniz.

Proje bulmak için faydalanabileceğiniz birkaç sayfa önerisi

 1. https://www.facebook.com/abprojeyonetimi/
 2. https://www.facebook.com/groups/avrupabirligiprojeleri/
 3. https://www.facebook.com/abprojeleriveagh/
 4. www.facebook.com/pigenclikdernegi
 5. https://www.facebook.com/groups/symrnes/?ref=search
 6. www.facebook.com/groups/youthforeuropean/
 7. https://www.facebook.com/groups/1152919864845713/?ref=groups_discover_tab
 8. https://www.facebook.com/opportunutiesforeveryone/
 9. https://www.instagram.com/erasmusplusproject/
 10. https://www.instagram.com/abprojeyonetimi/

 

 

Bir cevap yazın