joker tattoo

ÇİZGİ KİTABEVİ Sıyami Divanı (İnceleme-Metin) Pdf

Sıyami Divanı (İnceleme-Metin) Epub Pdf Kitap Özet Mobi Txt İndir

Sıyami Divanı (İnceleme-Metin), kitabı ÇİZGİ KİTABEVİ tarafından yazılmıitır. Sıyami Divanı (İnceleme-Metin) kitabını Pdf İndirin veya Çevrimiçi Okuyun.
Sıyami Divanı (İnceleme-Metin), ÇİZGİ KİTABEVİ tarafından hazırlanan PDF kitabı ePUB, PDF veya MOBI e-Kitaplarında Çevrimiçi Oku veya Ücretsiz İndir. Yayınlanan bu kitap, bilim kurgu, kurgu kitaplarında hemen popüler ve eleştirel beğeni topladı.

Kitap Hakkında Bilgiler

Kitabın Adı

Sıyami Divanı (İnceleme-Metin)

Yazarı

ÇİZGİ KİTABEVİ

Özeti

“XVI. yüzyıl şairlerinden Sıyâmî’nin asıl adı Mehmed Ali’dir. Doğum ve ölüm tarihi belli değildir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaşadığını Divan’ında ona yazdığı kasidelerinden öğrenmekteyiz. Hayatının bir bölümünde Mısır’a giderek Gülşeni tarikatının kurucusu Şeyh İbrahim Gülşenî’ye intisap eden Sıyâmî, söz konusu tarikatta belli bir dereceye gelmişse de sabit-kadem olmamış, İstanbul’a dönerek Kasımpaşa semtine yerleşmiştir.”, ”, “Sıyâmî’nin mevcut iki eseri bulunmaktadır. Bunlar Antakya Şehrengizi ve Divan’dır. Sıyâmî, şehrengizinde divan şiiri geleneği ve türün özelliklerine uygun olarak güzellerini, meslek grupları içerisinden şöhret yapmış şahsiyetlerden değil de yaşadığı ortamdan seçmiş, daha ziyade kendisinin de bir müddet yer aldığı tarikat çevresini anlatmayı tercih etmiştir. Sıyâmî’nin şehrengizi, Türk Edebiyatında yazılan en kısa şehrengizlerden biridir. Antakya şehri için yazılmış bilinen tek şehrengizdir. Şairin mürettep olmayan Divan’ı ise gazel, Rubai (nazım) ve kasidelerden oluşmaktadır. Gazellerinde işlediği aşk, birçok divan şairinde olduğu gibi beşeri görünümündeki ilahi aşktır. Hemen bütün şiirlerinde duygularını dile getirirken sade, açık ve anlaşılır olmayı tercih etmiş, günlük konuşma dilinden geçen arkaik kelimelere, deyim ve atasözlerine de sıkça yer vermiştir.”

Teknik Bilgileri

‘Derleyici: Vesile Albayrak Sak’, ‘Yayın Tarihi: 29.03.2019’, ‘ISBN: 9786051962894’, ‘Dil: TÜRKÇE’, ‘Sayfa Sayısı: 368’, ‘Cilt Tipi: Karton Kapak’, ‘Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı’, ‘Boyut: 16.5 x 24 cm’

Sıyami Divanı (İnceleme-Metin) Kitabının Yazarı Kimdir?

Sıyami Divanı (İnceleme-Metin) kitabının yazarı ÇİZGİ KİTABEVİ’dir

 

Pdf Kitap İndir

Yorum yapın