joker tattoo

Mehmet Emin Gerger Yıldırım Padişah Sultan Bayezid Pdf

Yıldırım Padişah Sultan Bayezid Epub Pdf Kitap Özet Mobi Txt İndir

Yıldırım Padişah Sultan Bayezid, kitabı Mehmet Emin Gerger tarafından yazılmıitır. Yıldırım Padişah Sultan Bayezid kitabını Pdf İndirin veya Çevrimiçi Okuyun.
Yıldırım Padişah Sultan Bayezid, Mehmet Emin Gerger tarafından hazırlanan PDF kitabı ePUB, PDF veya MOBI e-Kitaplarında Çevrimiçi Oku veya Ücretsiz İndir. Yayınlanan bu kitap, bilim kurgu, kurgu kitaplarında hemen popüler ve eleştirel beğeni topladı.

Kitap Hakkında Bilgiler

Kitabın Adı

Yıldırım Padişah Sultan Bayezid

Yazarı

Mehmet Emin Gerger

Özeti

“Gerger kitabın Önsözünde şunları söylüyor: “Sultan Yıldırım Bayezid Han, 1389-1403 yılları arasında Osmanlı Devletini idare etti. Babasının saltanatının ilk yıllarında O’nunla birlikte savaşlara katılarak iyi bir komutan olarak yetişti. Babasının savaş sırasında vefatı üzerine devlet idaresini eline aldı. Rumeli’deki fetihlerinden sonra Anadolu’ya dönüp, birçok yerleri ülkesine katarak sınırlarını genişletti. Anadolu’da Beylikler dönemine son vererek, Anayurt’da Türk Birliği’ni kurmaya”, “çalıştı. Bizans O’nun zamanında bir Osmanlı vilayeti haline geldi. Özellikle Niğbolu Meydan Muharebesi’ni kazanarak Haçlı Ordusu’nu yenmesi, kendisine Avrupa çapında bir şöhret kazandırdı. Selanik ve Eflak bölgelerini aldıktan sonra Macar sınırlarına seferler yaptı. İstanbul’u 1391 yılında ilk defa muhasıra etmiş, bunu birkaç defa tekrarlamış olmasına rağmen, Anadolu’daki Timur’un (Doğu tehlikesi) yüzünden bunda başarılı olamamıştı. Çok kararlı bir kişiliğe sahipti. Rüşvet ve adaletsizliklere karşı acımasız davranırdı. Hata işleyenleri cezalandırmadan önce onlara nasihatlerde bulunurdu. İyi bir savaşçı idi. Ordu’nun güçlenmesi için birçok reformlar yapmıştır. Devlet onun zamanında büyük bir hazine sahibi olmuştu. Ordu’ya düzenli Maaş verilmesi ilk kez onun zamanında başlamıştır. Uzun boylu idi, yüzü beyazdı. Çehresinde hafif bir pembelik görünürdü. Çatık kaşlı idi, iri, siyah gözleri, düşman karşısında kin ve dehşet saçardı. Bununla birlikte, aynı gözler tatlı ve müşfik bakmasını da bilirdi. Gerdanı düzgün, koç burunlu ve gür bir bıyığı vardı. Sert ve kuvvetli bir ses tonuna sahipti. Yuvarlak çenesi açık renkli bir sakal ile çevrelenmişti. Babası gibi altın üsküf üzere burma ve sarma sarıklı idi. Savaş ve Gazâ’ya olan kabiliyet ve kahramanlığı sebebiyle; “Yıldırım” lakabı ile isimlendirilmiştir. Sultan Yıldırım Bâyezid, Kostantiniyye’yi (İstanbul’u) on (10) sene kuşatma altında tutmuş, bu sırada Avrupa Devletleri Hıristiyanlık taassubuyla Rum İmparatoru’nu kuşatmadan kurtarmak üzere, ittifak (birlik) kurup, Almanya İmparatorluğu’na seçilmiş olan Macar Kralı Sicismund (Sigismunt), Alman, Macar ve Fransız Askerleriyle Hicri 799 tarihinde Tuna’ya saldırmışlarsa da Sultan Bâyezid, gerçekten “Yıldırım” gibi üzerlerine hücum ile hepsini yenilgiye uğratarak büyük ve şanlı Niğbolu Zaferini kazanmıştır. Çok cesur, yiğit, gerek savaşta ve gerek adaletin uygulanmasında fevkalade hızlı davranmayı esas alan bir Pâdişah olan Sultan Yıldırım Bâyezid Han, çok dayanıklı olup, devrinde herkes kapısını açık bırakarak uyuyabilecek derecede emniyet (güvenlik) hakimdi. Sultan Yıldırım Bâyezid Han’ın Bursa’daki Büyük Câmi ve Medresesinden başka Edirne’de bir Pâdişahlık Sarayı yaptırmış olmakla birlikte, fethettikleri memleketlerde birçok Câmiler ve Medreseler yaptırmıştır. On dört (14) sene Pâdişahlık yaparak, kırk dört (44) yaşında vefat etmiştir.”

Teknik Bilgileri

‘Yayın Tarihi: 30.10.2018’, ‘ISBN: 9786056819599’, ‘Dil: TÜRKÇE’, ‘Sayfa Sayısı: 247’, ‘Cilt Tipi: Karton Kapak’, ‘Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı’, ‘Boyut: 13.5 x 19 cm’

Yıldırım Padişah Sultan Bayezid Kitabının Yazarı Kimdir?

Yıldırım Padişah Sultan Bayezid kitabının yazarı Mehmet Emin Gerger’dir

 

Pdf Kitap İndir

Yorum yapın