Merhabalar,

Daha önceki yazılarımda sizlere Avrupa Gönüllü Hizmeti başvuruları için neler gerektiğinden kısaca bahsetmiştim. Bunlardan bir tanesi ve bence en önemlisi motivasyon mektubu. Motivasyon mektubunuzu oluşturduktan sonra instagram hesabımdan, facebook hesabımdan veya mektup@herokitap.com üzerinden program başvurularında sizlere yardımcı olmak için oluşturduğum ücretsiz danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Peki nedir bu motivasyon mektubu, ne işe yarar, ne anlatırız ve yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Kısaca motivasyon mektubu

Motivasyon mektubu bulduğumuz projeye neden katılmak istediğimizi yani adı üstünde projeye olan motivasyonumuzu anlatmamız gereken, en az iki ve bence en fazla 4 paragraftan oluşması gereken bir yazı. Fakat eğer gerçekten bir projeye seçilmek istiyorsak bu yazıyı özenle hazırlamalıyız.

Ben sizlere kendi tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanarak bir motivasyon mektubunun nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğim, sizler onu süslemenin farklı yollarını bulabilirsiniz. Burada süslemekten kastım kendi yeteneklerinizi öne çıkaran cümleler kurmanız. Tüm bunları anlatırken mektubunuzda mutlaka kendinize sormanız ve cevaplamanız gerektiğini düşündüğüm sorular üzerinden ilerleyeceğim.

Ben kimim ?

İlk paragrafta kendinizi tanıtmanız gerekli ki organizasyonun sizin hakkınızda bir fikri olsun. İsminiz, kaç yaşında olduğunuz, ne işle uğraştığınız, okuyor musunuz yeni mi mezun oldunuz yoksa hali hazırda bir işiniz var ve çalışıyor musunuz gibi birer cümlelik bilgiler yeterli olacaktır. Örneğin ben İstanbul’da doğdum ailem Sakarya’da yaşıyor fakat ben İzmir’de yaşıyorum ve aslen Artvinliyiz. Fakat ben motivasyon mektubumda sadece İzmir’de yaşadığımı belirtiyorum, çünkü mektubumu okuyacak olan organizasyonun benim hayat hikayemi bu kadar detaylı bilmek istediğini sanmıyorum. Projeye katıldığınızda ve yanlarına gittiğinizde zaten bunların her birini anlatmak için bolca vaktiniz olacaktır. Burada önemli olan vakit kaybetmeden ilgilerini çekebilmek diye düşünüyorum. Bu paragrafın devamında yaptığınız iş veya okuduğunuz bölüm ile bağlantılı okuma yapmayı sevdiğiniz alanlardan ve hobilerinizden bahsedebilirsiniz.

Sanıyorum ki ilk paragraf kafamızda biraz oturdu. Kısa ve net bir şekilde kendimizden bahsediyoruz.

Deneyimlerim ?

Gelelim ikinci paragrafa. İkinci paragrafta daha önce çalıştığınız işler, aldığınız eğitimler ve varsa gönüllülük deneyimlerinizden bahsetmelisiniz. Dikkat etmenizi önerdiğim nokta ise her çalıştığınız işi ve her katıldığınız eğitimi yazmak yerine, projenin konusu ile bağlantılı olabilecek deneyimlerinizi yazmanız. Çünkü evsiz insanlar ile ilgili bir projeye başvururken sizin bir lojistik firmasında ithalat ihracat departmanında çalışmış olmanız pek bir işe yaramayacaktır. Ya da çocuklarla ilgili bir proje ise sizin tüm deneyimlerinizi anlatmak yerine çocuklarla çalışmak için size bir şeyler kazandırdığını ve katıldığınız projede uygulayabileceğinizi düşündüğünüz deneyimlerinizi aktarmanız daha mantıklı olacaktır.

Daha önce bir Avrupa Birliği projesinde yer aldım mı ?

Eğer daha önce herhangi bir AB projesine katıldıysanız bunu mektubunuzda mutlaka belirtmenizi tavsiye ederim. Fakat belirtirken Polonya’da girişimcilik konulu bir gençlik değişimine katıldım demek yerine projenin içeriğini ve oraya gitmenin size ne kattığını birkaç kısa cümle ile açıklamanız daha iyi olacaktır.

‘’Gönüllülük’’ benim için ne anlam ifade ediyor?

Tüm bunların dışında bence bu paragrafta ve mektubun genelinde önemli olan noktalardan bir tanesi gönüllülüğün sizin için ne anlama geldiğini anlatmanız. Fakat bunu anlatırken gönüllülük iyidir, çok güzeldir, herkes yapmalıdır gibi cümlelerle değil, biraz daha genelleme yapmaktan kaçınarak yaratıcı cümleler kullanmalıyız. Herkes için gönüllülük güzeldir peki sizin için herkesten farkı ne? Gönüllü olmak size ne kattı ya da katacak? Daha önce gönüllülük yaptınız mı? Çünkü eğer yaptıysanız gönüllülük deneyimlerinizi anlatmanın tamda sırası. Daha önceki gönüllülük deneyimlerinizde neler hissettiğinizden de kısaca bahsetmeniz karşınızdaki insanların sizin duygularınızı anlamaları açısından önemli bir rol oynayabilir.

Daha önce gönüllülük yaptım mı ? Yapmadıysam da neden şimdi yapmak istiyorum ?

Genel olarak motivasyon mektubu hazırlamak isteyen arkadaşlarımla konuştuğumda, gönüllü olarak sadece bir kurumda çalıştıklarını, çok fazla gönüllülük deneyimleri olmadığını ve bu yüzden motivasyon mektuplarına yazacak bir şeyleri olmadıklarını söylüyorlar. Bu konuda sizlere şunu önereceğim. Arkadaşlar evet daha önce bir gönüllülük deneyiminizin olması sizin seçilmenizde artı bir puan olacaktır, ama eğer böyle bir deneyiminiz yoksa da bir sivil toplum kuruluşuna üye olmanızı, gönüllü faaliyetlere katılmanızı ve bu duyguyu tatmanızı öneririm. Çünkü herkes gönüllü olabilir, herkes bu işi keyifle yapabilir diye bir ön koşul yok. Belki de gönüllü olmak size göre olmayabilir ve başka bir ülkeye gidip tek başınıza bunu ilk kez orada deneyimlemeye çalışmak sizin için yorucu ve kötü bir tecrübe olabilir. Bu yüzden önce kendi ülkenizde bunu deneyimleyip sonrasında bu projeye katılmayı tekrar değerlendirmeniz daha iyi olacaktır.

Şimdi bu çok uzun bir zaman alır, ben şimdi başvurup gitmek istiyorum, yapabileceğime eminim ya da sadece tek bir kuruluşta kısa bir süre gönüllülük yaptım ama gönüllülük tamda bana göre diyenlere ise tek tavsiyem, gönüllülüğün sizin için ne anlama geldiğini karşınızdaki insanı etkileyecek cümlelerle açıklamayı denemeniz olacaktır. Eğer deneyiminiz yoksa sahip olduğunuz yetenekleri, projeye yapabileceğiniz katkıları birden fazla cümleyle anlatmaya çalışmalısınız. Eğer daha önce gönüllülük yaptıysanız da sadece deneyiminizi hatırlayıp size neler hissettirdiğini yazıya dökmelisiniz.

Son paragraf ise daha çok projenin konusu, gideceğiniz ülke ve tüm bunlarla sizin ne kadar uyumlu olduğunuz ile ilgili olmalı.

Neden bu proje konusunu seçtim?

Neden onca proje arasından bu projeye başvuruyorsunuz. Projenin konusu neden ilginizi çekti ? Projeye ne gibi katkılarda bulunabilirsiniz ya da bu projeye katılmanın size ne gibi katkıları olacak ? Proje konusu sizin kariyer hedefiniz ile bağlantılı mı? Projeniz bitip ülkenize geri döndüğünüzde projede öğrendiklerinizi veya yaptığınız etkinlikleri devam ettirecek misiniz?

Örneğin çevre ile ilgili bir projeyse bu projeye şu katkıları sağlayabileceğimi düşündüm, çünkü daha önce geri dönüşüm ile ilgili şöyle bir projede yer aldım ya da kendi şehrimde çevre kirliliğini önlemek amaçlı birçok etkinlik düzenledim veya üyesi olduğum sivil toplum kuruluşu ile beraber her yıl belirli bölgelere fidanlar dikiyoruz gibi örnekler sunmalısınız.

Çocuklarla ilgili bir projeye başvuruyorsanız daha önce bir anaokulunda ya da kreşte gönüllü olarak çalıştım, her ay düzenli olarak bulunduğum ildeki çocuk esirgeme kurumuna gidip çocuklarla vakit geçiriyorum, daha önce çocuklara oyun parkurları kurulan festivallerde görev aldım, üyesi olduğum sivil toplum kuruluşu ile çocuklar için birbirinden farklı etkinlikler düzenliyoruz, çocuklara bir şeyler öğretmek ve onlarla vakit geçirmek bana inanılmaz bir keyif veriyor gibi örnekler verebilirsiniz. Fakat mektuplarınıza benim buraya yazdığım örnekleri kopyalayıp yapıştırmanızı tavsiye etmem, bunlar herkesin yazabileceği cümleler ve sadece örnekler. Bunun yanı sıra daha önce yapmadığınız şeyleri yapmışsınız gibi belirtmemenizi de önemle tavsiye ederim, çünkü mektubunuzu okuyan kuruluş yazdığınız her şeyi tek tek size sorabilir ve gittiğinizde tüm bunları orada da yapmanızı isteyebilir. O yüzden seçilmek uğruna yapamayacağınız şeyleri anlatıp gittiğinizde olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamanız için dürüst ve içten olmalısınız.

Neden bu ülkeyi ya da şehri seçtim?

Bu konuda öncelikli tavsiyem seçtiğiniz projenin bulunduğu ülkeyi ve şehri internet üzerinden araştırmanız ve tarihi, kültürü, mutfağı, dansları, şarkıları ya da ilginizi çeken hangi özelliği ise ondan bahsetmeniz. Örneğin gideceğiniz ülkenin geniş bir mutfağı varsa ve yemek yapmayı seviyorsanız, o ülkenin mutfağının fazlasıyla ilginizi çektiğini, gönüllülüğünüz sırasında o ülkenin mutfağını daha iyi tanımak ve öğrenmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Çünkü ben Avrupa ülkelerini gezmek istiyorum bunun için paramda yok, e gitmişken dil de öğrenirim diye düşündüm, hangi proje olursa giderim derseniz kimsenin sizin mektubunuzu okumaya devam edeceğini sanmıyorum.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir diğeri de gideceğiniz ülkeyi hatta şehri ve projenin konusunu çok iyi incelemeniz,  çünkü orada belki 2 belki 5 ay, belki de 1 yıla yakın bir süre geçireceksiniz, resmen orada yaşayacak ve o seçtiğiniz konuda haftanın belki de 5 günü çalışacaksınız. Gittiğiniz ülke ve projenizin konusu ilginizi çekmiyorsa orada bulunduğunuz süre size bitmek bilmeyen bir işkenceye dönüşebilir. Nasılsa Avrupa’ya gitmiş olacağım diyerek önünüze gelen her projeye başvurmamanızı ve seçici olmanızı tavsiye ederim.

Projeden beklentilerim neler?

Avrupa’da seyahat edebilmek, farklı ülkelerden insanlarla tanışmak, vakit geçirmek ve yaşamak, yeni bir dil öğrenmek, varolan yabancı dilinizi geliştirmek AGH’nin size sunduğu fırsatlardan birkaç tanesi ama projelerin genel amacı dil öğretmek değil, bu bir dil kursuda değil. Evet projeye seçildiğinizde tüm bu imkanlardan yararlanabiliyor olacaksınız ama projenin bunların dışında size neler katmasını bekliyorsunuz, size hangi alanda yardımcı olacak? Kariyerinizde size bir katkısı olacak mı? Onların size sunduğu fırsatların yanında sizin projeden neler beklediğinizde çok önemli. Beklentilerinizi bilmek, mektubunuzu okuyan kişinin hem hoşuna gidecek hem de projenin size hitap edip etmediğini daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Gitmeyi çok istiyor olabilirsiniz, projenin konusu tam anlamıyla size göre olabilir, fakat bu istekliliğinizi yazıya dökebilmelisiniz ki karşınızdaki insanlarda mektubunuzu okurken sizin hissettiklerinizi anlasın ve aradıkları profile uygun olduğunuzu farketsinler.

Motivasyon mektubumu hangi dilde yazmalıyım?

Ev sahibi kuruluşlar genellikle motivasyon mektubunu İngilizce isterler fakat bazı durumlarda, örneğin; projenizde Almanca ya da Fransızca gibi herhangi farklı bir dili kullanma şartı var ise ev sahibi kuruluşunuz motivasyon mektubunuzu bu dilde yazmanızı da talep edebilir. Yani motivasyon mektubunun dili projeden projeye değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle İngilizcedir.

Şimdi diyeceksiniz ki kardeşim bu projeye katılmak için herhangi bir dil şartı yoktu, ben dil bilmiyorum bu mektubu nasıl yazacağım?

Mektubunuzu yazarken elbette ki birinden yardım alabilirsiniz fakat, kendi dil seviyenizin üzerinde kusursuz bir İngilizce ile yazmaya çalışmak ya da İngilizcesi çok iyi olan birine yazdırmak her zaman için iyi bir fikir olmayabilir. Mektubunuzda kullandığınız dilin sade ve anlaşılır olması yeterlidir çünkü ev sahibi kuruluş mektubunuzu okuduğunda sizin İngilizce seviyenizin çok yüksek olduğu fikrine kapılabilir ve sizinle olan görüşmelerinde ya da projeye gittiğinizde de sizden bu seviyeyi görmeyi bekleyebilir.

Neden yaratıcı olmalı ve her bir proje için farklı bir mektup hazırlamalıyım?

Unutmayın ki projelere yüzlerce insan başvuruyor. Özellikle AGH projelerine en çok gönüllü alınan ve başvuru yapılan ülkelerden bir tanesi Türkiye. Sizin gibi mektup yazan onlarca kişi var ve onların arasından sıyrılıp seçilebilmeniz için bir farklılık ortaya koymanız gerekiyor.

En son ve en önemli tavsiyelerimden biri ise lütfen bir tane motivasyon mektubu hazırlayıp tüm projelere aynısını yollamayı denemeyin, çünkü bu hiçbirinde işe yaramayacaktır. Eğer bunu yaparsanız da neden hiç sonuç alamadığınızı düşünmekle boşa vakit kaybetmeyin. Her projenin farklı konusu, farklı bir ülkesi ve hatta farklı bir şehri var. Her birinin aradığı nitelikler bambaşka. Oturduğunuz yerden sadece gitmek istemek yerine bilgisayarın başına oturup araştırın ve biraz vakit ayırın. Projeye başladığınızda inanın bana ne kadar doğru bir şey yaptığınızı anlayacaksınız.

Umarım kafanızda biraz olsun bir şeyler oluşmasına yardımcı olabilmişimdir. Motivasyon mektubu benim burada yazdığım kriterlere uyacak diye bir koşul yok ve bunlar sadece benim fikirlerim. Belki işinize yarar diye paylaşmak istedim.

Yazıyı sonuna kadar okuduğun için teşekkür ederim.

Mektuplarınızın beğenilmesi, emeklerinizin karşılık bulması dileği ile 😊

 

 

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like