Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi İnsanlık Âlemi Akvam-ı Cihan Pdf Kitap Özet İndir

İnsanlık Âlemi
Akvam-ı Cihan Epub Pdf Kitap Özet Mobi Txt İndir

İnsanlık Âlemi
Akvam-ı Cihan, kitabı Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi tarafından yazılmıitır. İnsanlık Âlemi
Akvam-ı Cihan kitabını Pdf İndirin veya Çevrimiçi Okuyun.
İnsanlık Âlemi
Akvam-ı Cihan, Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi tarafından hazırlanan PDF kitabı ePUB, PDF veya MOBI e-Kitaplarında Çevrimiçi Oku veya Ücretsiz İndir. Yayınlanan bu kitap, bilim kurgu, kurgu kitaplarında hemen popüler ve eleştirel beğeni topladı.

Kitap Hakkında Bilgiler

Kitabın Adı

İnsanlık Âlemi
Akvam-ı Cihan

Yazarı

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi

Özeti

‘Son dönem düşünürlerimizden Filibeli Ahmed Hilmi’nin kaleme aldığı Akvâm-ı Cihân 1329/1911’de yayımlanmıştır. Osmanlıların Avrupa’dan ve Afrika’dan neredeyse tamamen çekildikleri bir zamanda kaleme alınmıştır. Batıda yapılan çalışmalarla aynı zamanda yayımlanmış olması dikkat çekicidir. Eserin muhtevası kavimlerin, ırkların yaşayışı, psikolojik özellikleri, simaen ve bedenen görünüşleri, adetleri, töreleri… gibi konular olup bu anlamda edebiyatın, sosyoloji ve etnolojinin, dinin ve tarihin alanına hitap etmektedir. Ama eser okundukça görülecektir ki bu kadar çeşitli kavimler hakkında ayrıntılı ve şümullü bilgileri bir araya getirmek hayranlık vericidir. “Büyük bir devlet hatırasına ve donanıma sahip bir aydın”ın kaleme alabileceği böylesi bir eserin sahibi Filibeli, yalnızca kavimlerin töre, adet, kültürlerine… vb. dair bilgiler vermekle kalmamış kavimlerin geleceğine dair tarih felsefesi de yaparak, söz konusu kavimlerin gelecekte ne tür bir işleve sahip olabileceklerini de kaydetmiştir. Bu da ayrıca bir araştırma konusu olmayı fazlasıyla hak ediyor. En azından eserin yayımlandığı 1911 tarihinden bugüne doğru yapılacak bir araştırma Filibeli’nin düşünce ve tespitlerinin daha iyi anlaşılmasını ve yerli yerine oturtulmasını sağlayacaktır.’, “Kimi Osmanlı topraklarına göç etmiş Boşnak, Tatar, Pomak, Aranavut… ve Çerkesler; kimi Asya kıtasındaki Arap kavimleri, Mısır’dan Kıptîler, Keldanîler, Süryanîler… Afganlar, Belucîler, Türkmenler, Kırgızlar, Sibiryalılar, Özbekler, Tacikler, Buryatlar, Yakutlar, olanca çeşitliliği içinde Çin ve Hint kavimleri; yine bütün çeşitliliği içinde Afrika Kıtası ve Avustralya Kıtası… daha niceleri, velhasıl yüzlerce kavim dinleri, mezhepleri, âdetleri, yaşayışları ve en önemlisi gelecekte sahip olabilecekleri fonksiyonlar, İslâmın geleceği de dikkate alınarak analize tâbi tutulmaktadır.”

Teknik Bilgileri

‘Derleyici: Abdullah Tarık Ömeroğlu’, ‘Yayın Tarihi: 16.04.2021’, ‘ISBN: 9786057683915’, ‘Dil: TÜRKÇE’, ‘Sayfa Sayısı: 256’, ‘Cilt Tipi: Karton Kapak’, ‘Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı’, ‘Boyut: 12 x 19.5 cm’

İnsanlık Âlemi
Akvam-ı Cihan Kitabının Yazarı Kimdir?

İnsanlık Âlemi
Akvam-ı Cihan kitabının yazarı Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi’dir

 

Pdf Kitap İndir

Yorum yapın