Time to Move Etkinliği

Merhabalar,

Yeni dönem başladığı ve okullar açıldığı için, Szekszard’daki organizasyonum Polip ile birlikte daha çok etkinlik yapmaya başladık. Bende neden bunları sizinle paylaşmıyorum ki diye bir düşündüm. Diğer yazılarıma kıyasla daha kısa ve neler yaptığımızı anlatan türde birkaç paylaşım yapmayı planlıyorum. Bir yerden başlamak gerekirse ilk paylaşımım bu hafta yaptığımız Time to Move etkinliğini konu alacak.

Etkinliğimiz, Eurodesk’in düzenlediği ‘’Time to Move’’ hareketi ile ilgiliydi. Bu kapsamda çevre okullarda eğitim gören gençleri bir araya getirip; Avrupa Birliği Projelerini anlattığımız, öğrenci değişimlerinden bahsettiğimiz, bu fırsatlara nasıl ulaşabilecekleri hakkında onları bilgilendirdiğimiz bir etkinlik düzenledik. Aynı zamanda kurumda şuan 3 Türk gönüllü olduğumuz için bir Türk Günü organize ettik ve bu günü etkinliğimiz ile birleştirdik. Avrupa Birliği Projeleri hakkında bilgi verdikten sonra Türkiye’den ve kültürümüzden bahsettik. Türk mutfağından bazı tadımlıklar ile öğrencileri farklı lezzetlerle bir araya getirmek ise etkinliğin en eğlenceli ve son bölümüydü.

Program başlangıcında Koordinatörümüz program içeriğini anlatan kısa bir konuşma yaptı, sonrasında sırası ile ben AGH’ın ne olduğunu ve katılım şartlarını açıklayan bir sunum yaparak, kendi gönüllülük projemden bahsettim. Diğer iki gönüllü arkadaşım ise sırası ile biri Türkiye ve bölgeler arası farklılıkları, ziyaret edilmesi gereken tarihi/kültürel/turistik yerlerimizi, mutfağımızı, diğeri ise gönüllülüğün ne olduğunu ve kendi gönüllülük tecrübelerini anlatan birer sunum yaptılar. Bizlerden sonra iki Macar öğrenci Portekiz’de katıldıkları kısa süreli projeden ve orada neler yaptıklarından, bu projenin onlara neler kattığından bahsettiler ve programın ilk ve en önemli kısmını bu şekilde sonlandırdık.

Sıkıcı ve arka arkaya sunumların yapıldığı bir etkinlik yapmaktan kaçınmak için, kısa bir ara vermek ve dikkatleri toplamak amacı ile programımızı Kasap Havası, Damat Halayı ve Erik Dalı ile nasıl dans ettiğimizi Macar öğrencilere öğrettiğimiz bir etkinlik ile devam ettirdik. Şarkıları ve dansları sevmediklerini söyleyemem, hatta aralarından hızlı bir şekilde öğrenenler ve danslara çok iyi ayak uyduranlar çıktı.

Dans etkinliğimiz bittikten sonra düzenlediğimiz üç ayrı etkinlik için masalara dağıldık ve öğrencilerle birebir etkinlikler yaptık. Bunlardan bir tanesi bileklik (Makrome) yapımı atölyesi, bir diğeri sarma yapım atölyesi, sonuncusu ise Türkiye haritası üzerinde her bölgeyi o bölgeye özel ürünlerin yetiştirildiği farklı kartlar ile eşleştirme atölyesi idi. Öğrenciler her birine ilgi ile yaklaştılar ve çok keyif aldılar.

Ülkemizi tanıtma fırsatı bulduğumuz ve yaklaşık olarak 50 gencin hayatına dokunup belki küçükte olsa içlerinde projelere katılmak için bir şeyleri harekete geçirdiğimiz bir etkinlik oldu. Time to Move hareketinin amacı da buydu zaten. Gençleri bu projelerden haberdar edip başvuru ve katılım için onları teşvik etmekti. Bizler görevimizi elimizden geldiğince iyi bir şekilde yerine getirdik. Sıra onlarda, haydi Time to Move!

Bir cevap yazın