Veysel Tekelioğlu Yitik Balta Pdf Kitap Özet İndir

Yitik Balta Epub Pdf Kitap Özet Mobi Txt İndir

Yitik Balta, kitabı Veysel Tekelioğlu tarafından yazılmıitır. Yitik Balta kitabını Pdf İndirin veya Çevrimiçi Okuyun.
Yitik Balta, Veysel Tekelioğlu tarafından hazırlanan PDF kitabı ePUB, PDF veya MOBI e-Kitaplarında Çevrimiçi Oku veya Ücretsiz İndir. Yayınlanan bu kitap, bilim kurgu, kurgu kitaplarında hemen popüler ve eleştirel beğeni topladı.

Kitap Hakkında Bilgiler

Kitabın Adı

Yitik Balta

Yazarı

Veysel Tekelioğlu

Özeti

‘Eski Ahid’in, “Savaşa Gidince” başlığı altındaki bir ayeti çok dikkat çekiciydi. “Bir kentle savaşırken kenti ele geçirmek için kuşatma uzun sürerse ağaçlarına balta vurup yok etmeyeceksiniz. Ağaçların ürünlerini yiyebilirsiniz ama onları kesmeyeceksiniz. Çünkü kırdaki ağaçlar insan değil ki kuşatma altına alasınız.”’, ‘“Vav…” diye iç geçirdi. “Savaşta bile tabiata hürmet, herhâlde bu ayet bozulmadan gelenlerden.”’, ‘Eski Ahid’de bilgelikle balta arasında müthiş bir bağ kurulmuştu. “Bilgelik Akılsızlıktan İyidir” başlığı altındaki ayette, “Balta körse, ağzı bilenmemişse daha çok güç gerektirir ama bilgelik başarı doğurur.” derken “Tanrı’nın Asur’a İlişkin Yargısı” başlığı altındaki ayette, “Balta kendini kullanana karşı övünür mü? Testere kendini kullanana karşı büyüklenir mi? Sanki değnek kendini kaldıranı sallayabilir, sopa sahibini kaldırabilirmiş gibi.” diyordu.’, ‘Ya Kelam-ı Kadim? Tek kelimeyle müthişti. Hazreti İbrahim’in putları parçalama öyküsünü anlatan Enbiya Suresi’nde balta kelimesi doğrudan anılmıyordu ama baltanın işaret ettiği anlam ancak böyle ifade edilebilirdi. Surede putlar somutlaştırılırken “balta” soyutlaştırılıyor, ayet içinde yitikleştiriliyordu. “Kırın putlarınızı, bulun yitiğinizi!..” deniliyordu.’, ‘“Hazreti Muhammed’in ettiğinin, Hazreti İbrahim’in ettiğinden farkı yok.” diye düşündü. “Kırılacak putlar o gün de bitmedi bugün de…”’, “Yitik Balta gönüllerde yitenlerin gizemli hikâyesi ve Hazreti İbrahim’in baltası metaforundan hareket ederek kendi putlarını parçalayanların özgürleşebileceği, hayatı zincirleyen zihnî esaretin kaynağının putlar olduğu ve bir daha onarılamayacak biçimde parçalanması gereğine ilişkin bir önermeyle günümüz insanının davranışları üzerinden cevap arıyor.”, ‘Öykü inişli çıkışlı bir coğrafyada yolunuzu şaşırtıp gerçeği umulmadık bir zirvede karşınıza dikiveriyor… Öyküyle o kadar iç içe giriliyor ki, zaman zaman kahramanların yerine geçip onlar adına her şeyi yapıyormuşçasına bir duyguya sürükleniyorsunuz.’, ‘İç içe atılmış ilmekler ve her çözüşünüzde karşınıza çıkan yeni bir ilmek… Öyküde geçen olaylar ise hem yaşadığımız yüzyıla hem de birkaç yüzyıl öncesine aitmiş hissi veriyor. Öykünün bir yerinde dünü yaşarken başka bir yerine birkaç yüzyıl öncesine kayıveriyorsunuz.’, “Ve Yitik Balta modern zamanların İbrahim’lerini bekliyor.”

Teknik Bilgileri

‘Yayın Tarihi: 17.08.2021’, ‘ISBN: 9786254123610’, ‘Dil: TÜRKÇE’, ‘Sayfa Sayısı: 364’, ‘Cilt Tipi: Karton Kapak’, ‘Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı’, ‘Boyut: 13 x 19.5 cm’

Yitik Balta Kitabının Yazarı Kimdir?

Yitik Balta kitabının yazarı Veysel Tekelioğlu’dir

 

Pdf Kitap İndir

Yorum yapın